Szövétnek IV.
Humán szolgáltatások fejlesztése az Ős-Dráva Program területén, Vajszló központtal
EFOP-1.5.3-16-2017-00007
ALAPADATOK
Főkedvezményezett: Vajszló Nagyközség Önkormányzata
Projekt kezdete: 2018. február 1.
Projekt vége: 2020. október 29.
A projekt elszámolható bruttó összköltsége: 246 134 337 Ft
A támogatás mértéke: 100%
A konzorciumot alkotó tagok: Vajszló Nagyközség Önkormányzata, Vajszlói Aprófalva Óvoda Intézményfenntartó Társulás, Bogádmindszent Község Önkormányzata, Hegyszentmárton Község Önkormányzata, Kisszentmárton Község Önkormányzata, Piskó Községi Önkormányzat, Zaláta Község Önkormányzata, Dél-Baranyáért Alapítvány, Human Exchange Emberi Erőforrás Fejlesztő és Tanácsadó Alapítvány, Nyolc Boldogság Alapítvány
A PROJEKT SZAKMAI TARTALMA
Általános, átfogó célok
- A bevont települések és szervezetek tárgyi, kulturális, szellemi és természeti környezeti értékeinek feltárása és felmutatása, értékként való tudatosítása, az értékszemlélet megerősítése.
- A helyi esélyegyenlőségi programokban (HEP) feltárt problémák komplex kezelése, az esélyegyenlőségi célcsoportok helyzetének javítása.
- A tényleges helyi igények és szükségletek kielégítését biztosító szolgáltatások bevezetése, a meglévők fejlesztése, a közszolgáltatások elérésének szavatolása a helyi társadalmak tagjai számára, a kapacitás-, erőforrás- és szolgáltatáshiány kompenzálása.
- Az egyéni és közösségi értelemben vett cselekvőképesség fejlesztése és dinamizálása, a társadalmi részvétel fokozása a helyi közösségek és erőforrások bevonásán alapuló, területi hatókörű fejlesztési intervenciók megvalósításával.
- A területi különbségek csökkentése, a társadalmi felzárkózás elősegítése.
Részcélok
- A humán közszolgáltatások terén jelentkező szakemberhiány enyhítését szolgáló ösztönző programok megvalósítása.
- A hátrányos helyzetű csoportok foglalkoztathatóságra való felkészítésének, munkaerő-piaci eszközökben való részesedésének és a munkaerő-piacon való megjelenésének elősegítése.
- A helyi kisközösségek társadalom-szervező szerepének megerősítése.
- A vidék megtartó képességének erősítése, valamint az ezzel kapcsolatos disszemináció támogatása.
- A kultúrák közötti párbeszéd erősítése.
A projekt célcsoportjai
A projekt célcsoportjai közé tartoznak az aktív korú, hátrányos helyzetű lakosság, családok, a gyermekek és a fiatalok, a helyi közszolgáltatásban dolgozók, illetve a potenciális alkalmazottak, továbbá nemzetiségek, kisebbségi csoportok (pl. fogyatékkal élők) tagjai, valamint civil és üzleti szervezetek, társadalmi, közösségi szerveződések.
Általánosságban a projekt célcsoportja a térség teljes népessége, ezen belül kiemelten az esélyegyenlőségi csoportok tagjai: a mélyszegénységben élők, romák, gyermekek, fiatalok, nők, idősek és fogyatékkal élők.
Egyes projekttevékenységek elsődleges célcsoportjai: az alacsony iskolai végzettségűek, álláskeresők, a munkaerőpiacon gyengén integrálódott csoportok tagjai, fogyatékkal élők, HH és HHH tanulók és családjaik, gyakori évismétlők, tanulmányaikat a végzettség megszerzése előtt félbehagyók, veszélyeztetett gyermekek és családjaik, pénzbeli és természetbeni szociális ellátásokat igénybevevők.
A projekt hatásterülete
A projekt közvetlen hatásterülete a konzorciumot alkotó települések, mint Vajszló, Bogádmindszent, Hegyszentmárton, Hirics, Kisszentmárton, Piskó, Zaláta, de egyes tevékenységek közvetlen hatást gyakorolnak a konzorciumban résztvevő óvodai társuláshoz tartozó települések lakosságára (Adorjás, Baranyahídvég, Kemse, Kórós, Lúzsok, Ózdfalu, Páprád, Sámod, Vejti) is, a projekt maga pedig közvetett módon befolyásolja az egész térség (Dél-Baranya, Ormánság) népességének életlehetőségeit.
A projekt szinergikusan kapcsolódik a Szövétnek V. – Humán szolgáltatások fejlesztése az Ős-Dráva Program területén, Felsőszentmárton központtal c., EFOP-1.5.3-16-2017-00052 kódszámú projekthez.

A célcsoportokra irányuló projekttevékenységek
· Munkaerő-piaci mentorálás
· Fiatalok Klubjának működtetése
· Interprofesszionális moderált esetmegbeszélések a humán közszolgáltatásban dolgozók számára
· Szemléletformáló és antidiszkriminációs képzések a potenciális munkáltatók számára
· Közösségi sport, kulturális és nemzetiségi (roma, horvát, német) rendezvények több településen
· Egészségfejlesztési programok minden korosztály számára
· Szolgáltatásfejlesztési Kerekasztal létrehozása a humán közszolgáltatásban dolgozók részvételével
· Interaktív Nemzetiségi Helytörténeti Értéktár és Tudásközpont kialakítása
· Hagyományőrző rendezvények lebonyolítása a nemzetiségi önkormányzatok közreműködésével
· Nemzetiségi összművészeti és gasztronómiai fesztivál
A projekt keretében létrejött Interaktív Nemzetiségi Helytörténeti Értéktár és Tudásközpont honlapja elérhető az ormanysag.hu címen.
TEMATIKUS ALOLDALAK
Foglalkoztatási szakértői tevékenységek